Derya TM22 Feather Rifle, Black: 22 LR, 18" Barrel, Model TM22-LITE-18
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ISS22255
MPN:
TM22-A-18
Frequently bought together:
Description
The Derya TM22 Feather is a new age lightweight rifle, built to the newest standard with the classical attributes needed to pass on for generations. This feather is the lightweight TM22 version with polymer furniture. This gun features an adjustable stock, rear handle with front sight post, and target barrel performance. Compatible with AR type grip, commercial buffer tube adapter, and top rail. This rifle is built for all ages, all types of scenario. This 18" barrel 34" Overall length 22lr rifle was built with no shortcuts, comes with 2 10rd Polymer magazines. Aftermarket factory 15rd and 25rd magazines available. Rear carry handle is removable with picatinny rail underneath.
Includes:
  • 2x Magazines
  • Barrel Wrench
  • Owner's Manual
MPN TM22-LITE-18
Caliber 22LR
Capacity 10
Barrel Length 18"
Overall Length 36.5 inch
Overall Width 3 inch / 76.2 mm
Overall Height 7.68 inch / 195 mm